Family Chef Talk Forum banner
  • Welcome, guest! Are you ready to join the discussion? Click here!
1 - 20 of 21 Posts

· Founding Member
Joined
·
911 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Ok not cooking but about saving money. I've been doing this for around 6 years. In that time I've made 2 one gallon containers of the stuff.

 
  • Like
Reactions: KitchenWench

· Founding Member
Joined
·
911 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Those WM prices are likely third party sellers. Same size bar of pink Zote in store at my local WM.
 

· Founding Member
Joined
·
911 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Don't know why it did that unless because I wasn't log on. Click the link it will open correctly.
 

· Founding Member
Joined
·
263 Posts
Usually it's the "we don't want to ship it to you but if we must, here's what it will cost you for inconveniencing us" price. Plus wally wants to charge you another 5 bucks for even placing the order.

I find a LOT of CDN wally stuff sold online is shown as not available in the store.
 

· Founding Member
Joined
·
911 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Maybe it's the fact that Zote is made in Mexico. Last time I was in Canada (business trip) we were talking about immigrants in the US. I said many come to the US thru Canada. The Canadian guy said "That's because we're friends with more people that you are." At that time people from some countries couldn't come direct to the US. What that has to do with Zote I don't know but remembered that conversation.
 

· Founding Member
Joined
·
263 Posts
Maybe more friends BUT I think better opportunities in the US than here. For one thing, it seems the "majority" of nice climate is more prevalent in the US than here.

After all, 90% of ALL Canucks live within 100 miles of the US border. Because any further north it's too damn cold for too long 🥶
 

· Founding Member
Joined
·
911 Posts
Discussion Starter · #11 ·
There are a few sites that do that when you link to them. Bloomberg and Walmart are the two I know of off-hand. It's not 100% of the time either. 🤷
Yeah, first time for me. Oh I'm ............. forget it.
 

· Founding Member
Joined
·
252 Posts
Interesting! I use commercial liquid but only use 1/2 of what they recommend. My clothes get just as clean and the jug lasts twice as long.
My dad stayed at my house for a couple of weeks after my wife died and he was doing most of the laundry. I had a giant jug of All that was supposed to do 110 loads or so. It was mostly full when he came and almost empty when he left. I happened to be out in the garage one day when he was loading the washer and watched him pour the cup filled to the brim in. I asked him why he was using so much soap and he replied, "I always use a full cup." I think they calculate the number of loads based on filling the cup to maybe the 3rd mark.
 

· Founding Member
Joined
·
406 Posts
I think they also calculate on clothes that don't really need washing. When doing a project after I take them off they really need washing. The wife is on a pod kick. The big print says 110 loads. The small print says heavily soiled clothing requires 2.
 

· Founding Member
Joined
·
911 Posts
Discussion Starter · #14 ·
We like the powder concoction I posted about. I don't get my clothes nearly as dirty as when I was working, I had one shirt that had been soaked in gear lube and 10 years later you could still smell that crap in the fabric using commercial detergent. One tablespoon full is sufficient and it's saving us a ton of money. Clothes are clean and colors stay bright. Even jeans don't go light blue quickly, you really can't tell they've been washed 5 or more dozen times. Works for us.
 

· Founding Member
Joined
·
373 Posts
I think they calculate the number of loads based on filling the cup to maybe the 3rd mark.
Probably. And based on a standard size load, too. I've got an extra large front-loading machine so I get 1.33 or so loads done per wash with that same amount of soap.

One tablespoon full is sufficient and it's saving us a ton of money. Clothes are clean and colors stay bright. Even jeans don't go light blue quickly, you really can't tell they've been washed 5 or more dozen times. Works for us.
I'll suggest it to the family and see what they think. It would be worth trying since it does save a lot of money.
 

· Founding Member
Joined
·
911 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Interesting. We let our Sam's membership go years ago because we weren't spending enough there. Membership is $45 last I knew so you'd need to spend $450 to break even on the membership. We didn't spend quite that much yearly there.
 

· Founding Member
Joined
·
373 Posts
Interesting. We let our Sam's membership go years ago because we weren't spending enough there. Membership is $45 last I knew so you'd need to spend $450 to break even on the membership. We didn't spend quite that much yearly there.
I've got mine and plan to keep it. It's still $45 a year and I spend about $400 every 3-4 months stocking up on meats and paper products so it pays to keep it. But if I just want 1-2 things it's not worth driving to the store (or the impulse buying) so I order it via Amazon.
 
1 - 20 of 21 Posts
Top